Kouzlo historických památkových objektů lidé obdivují po staletí. Vzhlíží k nim jako k monumentálním stavbám, ukázce lidského umu, šikovnosti, dovednosti. A právě Česká republika má celému světu co ukázat. Několik tisíc hradů, zámků, divadelních budov, galerií, městských památkových rezervací, v tomto ohledu jsme bohatší zemí, než celé Spojené státy.
Z tohoto důvodu k nám také míří miliony turistů každý rok. A to nejen ze zámoří. Jedinečnost našich památek objevují lidé z celého světa z paluby zájezdových autobusů a pochopitelně i na vlastní oči, kdy si mohou osahat zdivo staré stovky let. A právě vnější obvodové zdivo má velmi zvláštní půvab ve večerních hodinách, kdy jej osvětlují výkonné reflektory.
Halogeny a výbojky versus LED
Osvětlit fasádu budov tak, aby vynikly jednotlivé detaily a spojily je v jeden úchvatný celek, vyžaduje značný světelný výkon. Z tohoto důvodu se pro tyto účely využívalo halogenových žárovek nebo vysokotlakých výbojek. Jejich výkon byl dostatečný a jen málokdo předpokládal, že se na poli osvětlovací techniky objeví nějaký konkurent.
Tím se staly LED diodové reflektory. Současná polovodičová technologie dospěla k takovým výkonům jednotlivých čipů, že plně nahradí stávající světla. Má navíc několik předností, kterými se jejich předchůdci pochlubit nemohou. V první řadě je to velmi dlouhá životnost, až 100 tisíc hodin. Diody nejsou náchylné vůči otřesům, změnám venkovních teplot a pracují stabilně v rozsahu od -25 do + 40 stupňů Celsia.
Další značnou výhodou je velmi nízká spotřeba elektrické energie. Ve srovnání s výbojkami až desetinásobně nižší. A právě výbojky jsou omezeny podáním teploty světelného spektra, to je u LED diod podstatně širší, prakticky je možné využít celého barevného spektra a navíc lze reflektory plynule stmívat. Těchto vlastností se využívá u barevně odlišných fasád a u osvětlení parkových fontán.