I když si zrovna můžete dovolit poměrně drahou hypotéku, neznamená to, že vám zaručí přesun do stoprocentně uspokojivého bydlení. Ceny bytů se – především ve velkých městech – pohybují opravdu vysoko. Dokonce ani titěrné garsonky nejsou běžně cenově dostupné. Nemáte tedy na výběr, smiřte se s tím, že je třeba se přizpůsobit minimálnímu prostoru, který maximálně využijete a budete tak spokojeni.
Mladé páry zkoušejí alternativy, kterých se nabízí hojné množství. Docela novým trendem se stalo bydlení v nákladním kontejneru, dřevostavby a bydlení v domech, které se dají postavit z odpadků. Pokud chcete raději jistotu panelákového prostoru, věřte, že i ten můžete zařídit ve velkém. Nechte se inspirovat známými designéry, kteří se specializují na úpravu a zútulnění malých prostor.
Youtube se hemží dokumenty o bydlení. Kanál Never too small se zabývá specificky zařízením bytů o málo místnostech a malé rozloze. Opakující se prvky, které architekti využívají, jsou různé posuvné skříně, stěny, skládací postele, mezipatra, či optické zvětšení pomocí zrcadel. Dále se soustředí na vyvážené osvětlení, preferují co nejvíce přirozeného světla – na to se v českém prostředí často zapomíná.
Velice důležité pro zařízení menších ploch je vybírání správných a kvalitních materiálů a následně vkusných doplňků. Jde také o jakousi úspornost, ekonomické využití každého zanedbatelného místa, nad kterým by vás normálně ani nenapadlo přemýšlet.
Architekt Jack Chen navrhl svůj byt jako jemné spojení obytného prostoru a zároveň pracovny. Na malém prostoru mu nechybí knihovna, pracovní stůl, kolo ani další běžnosti, o kterých byste se domnívali, že se dovnitř nikdy nevejdou. To vše je nenásilně rozmístěno a členěno pomocí tenkých dřevěných stěn, které se dají dále modifikovat podle potřeby.
Cílem pro každého z nás není zařídit stylové bydlení, které by vypadalo dobře do katalogu IKEA, nýbrž schopnost rozčlenit daný prostor, aby dal zdání velikosti a zároveň si zanechal svou útulnost a jednoduchost.