Jak ušetřit jako student?

I když má studentský život více pozitivních než těch negativních stránek, právě finance jsou jeden z hlavních aspektů, které sužují mladé lidi při studiu. Peníze však nemusí vaší hlavní starostí a řídit váš život, pokud se budete řídit následujícími tipy.
bankovky a mince
Stanovte si budget a zapisujte si výdaje
Určení si přibližného týdenního rozpočtu je určitě dobrým krokem k větší kontrole nad vašimi financemi a stejně tak i zapisování si jednotlivých výdajů.
Naplánujte si nákup potravin
Předem si stanovte den, kdy půjdete nakupovat. Nákupní lístek se snažte postavit na trvanlivých a dobře kombinovatelných potravinách jako jsou těstoviny, brambory či luštěniny. Vždy kupujte jen tolik, kolik jste schopni spotřebovat a vždy se ujistěte, že daný produkt opravdu využijete.
Myslete dopředu
Stejně jako na nákup potravin je dobré se připravit i na hektické dny, kdy si nenajdete čas na vaření a zbytečně tak utratíte peníze za další jídlo. Předem připravené jídlo si s sebou můžete vzít v krabičce.
Neplýtvejte
Pokud máte často velké oči a navaříte toho víc, než jste schopni sníst, zbylé jídlo uchovejte v plastových krabičkách buď v lednici, nebo v mrazáku.
Neutrácejte za zbytečnosti
Nejednejte ukvapeně, každou koupi si řádně rozmyslete. Pokud jste na rozpacích, raději od nákupu upusťte.
Snažte se platit hotovostí
Při platbě debetní či kreditní kartou člověk snadno ztratí přehled a kontrolu nad jeho výdaji. Na místě je si případně nastavit i nižší limit pro jednorázovou platbu kartou.
Najděte si brigádu
V dnešní době je poptávka po brigádnících poměrně velká, stačí jen hledat. Pokud vás ale láká něco trochu jiného, můžete se vydat na dráhu tzv. freelancera a pracovat z pohodlí vašeho doma, kavárny, nebo přímo z vaší univerzity.
seznam na mobilu

Uplatněte studentské výhody

 
Mimo jiné by bylo škoda nevyužít studentských výhod a slev, ať už na cestu vlakem, vstup do muzea, či na nákup ve vybraných obchodech a jídlo v určitých restauracích.