Česká republika spadá pod slovanské národy. Ty jsou specifické svou historii a folklorem. Pokud bychom se na to měli podívat z globálního hlediska, můžeme na sebe být pyšní. Málo která země má tak bohatou historii. Dále jsme zemí, která má velkou spoustu lidových písní a možná budete překvapeni, ale stále vznikají nové! Určitě nebudeme přehánět, pokud prohlásíme, že se jedná o národní poklad. Lidových kapel neubývá, ba naopak. Folklor je v dnešní době in a spousta mladých lidí, k němu opět našla cestu.
Hody bývaly oslavou žní. Slavila se hojná úroda. V dnešní době je to spíše chápáno jako slavnost obce. Hody jsou organizovány různými organizacemi. V některé vesnici jsou pod záštitou spolku Hasičů, Sokolů, Orlů, jinde tuto akci organizuje obec sama. Již jen v několika málo obcích zůstaly hody pod záštitou samotné „chasy“. Chasa je sdružení mladých a svobodných lidí, kteří mají zájem o udržování tradic. Ať už hody organizuje kdokoliv, pojí se s nimi mnoho tradic.
Všichni obyvatelé z vesnice mají napečenou velkou zásobu cukroví a zákusků. Samozřejmostí je velká zásoba jak červeného, tak bílého vína (nebo burčáku). Všemi těmito dobrotami je každý obyvatel připraven pohostit každého kolemjdoucího.
Asi nejznámější tradicí je podřezávání máje. Ve většině dědin se mája staví jen pár dní před hody samotnými. Poté mají stárci povinnost máju hlídat. Spí u ní a hlídají, aby ji sousední chasa nepokácela. Pokud stárci máju neochrání, je to ostuda celé dědiny.
Každá vesnice má svoji tradici, jak takové hody probíhají. Někde jsou jeden den, někde dva a někde dokonce tři. Často tyto slavnosti začínají právě stavěním máje či před hodovou zábavou.
Ať už jste z vesnice či města, za svůj život byste měli nějaké hody navštívit. Určitě budete příjemně překvapeni jak příjemnou atmosférou, tak pohostinností místního obyvatelstva.