Možná jste také zaznamenali, že na trhu s čištěním koberců existují dva základní subjekty – čištění ruční a strojní. Stroje mají zásadní výhodu v tom, že ihned po provedení čisticího procesu nečistoty odsávají kamsi do sběrných nádob a ty pak mizí v odpadní jímce či potrubí. Jinak je princip čištění v zásadě shodný – jak stroj, tak i naše ruce odvedou stejnou práci s použitím vhodného čistidla. Stroj pouze usnadní námahu, ale ruce jsou dokonce někdy výkonnější, prostě někde zatlačíme více, když je to zapotřebí, ale stroj stále jede na nastavené obrátky.
Za socialismu existoval čisticí prostředek s názvem Tep. Stačilo jej smíchat s vodou a pomocí husté pěny se vlákna dala docela dobře zbavit nečistot. Koberec se vyčistil ručně a poté, co se odpařila voda a pěna ulpěla na vláknech i s nečistotou, stačilo tuto pěnu s nečistotou odsát vysavačem. Na stejném principu můžeme efektivně čistit koberce nejen Tepem, ale docela prostými prostředky, a velmi levně:
Zázrak jménem soda – hydrogenuhličitan sodný neboli soda, je perfektní čistidlo nejen na koberce, ale lze jím dokonce bezpečně a efektivně umývat vlasy. Na koberce ji stačí nasypat do vody a přidat případně trochu saponátu pro tvorbu pěnivého roztoku. Můžete k tomu využít například mýdlo s jelenem nebo prací prášek s jelenem.
Kombinace vody, sody a pracího prášku s jelenem dokáže vyčistit veškeré koberce, jak z vláken syntetických, tak i přírodních. Nemusíte se bávat jejich poškození, nemusíte se bát toxicity a lze čištění provádět i bez rukavic. Soda je naprosto netoxická a lze ji užívat i vnitřně a mýdla s jelenem jsou na tom velmi podobně. A co je podstatné – je to čištění za pár korun, pouze s fyzickou námahou, ale ta vám zas zlepší kondici, takže je to spíše pozitivum, než negativum. Po vyčištění však po koberci nešlapejte, vyčkejte, až vyschne (větrejte) a poté nečistoty ihned odsajte.